Přeskočit na obsah

Jak se učit

Ideální je si výuku rozdělit na menší části. Několikrát si poslechněte lekci, napřed samotná a slovíčka a poté i kontextové věty. Mezitím si nastříhejte kartičky a zkuste si je několikrát pročíst. Udělejte si z kartiček hromádku tak, aby byly všechny českým výrazem nahoru. Poté berte jednu za druhou a překládejte si buď pro sebe, nebo nahlas česky psané výrazy. Otočením karty zjistíte, zda jste odpověděli správně. Karty, u kterých jste odpověděli nesprávně, dávejte stranou.

Jakmile si osvojíte slovíčka, přejděte na procvičovací věty. Opět si výukové poslechové stopy několikrát poslechněte, poté si připravte kartičky s větami a postupujte stejně jako u slovíček. Jakmile budete mít pocit, že věty umíte, smíchejte dohromady kartičky se slovíčky a větami a několikrát si je projděte. Doporučuji v dopoledních hodinách projít celou skupinu kartiček a odpoledne procvičit pouze ty výrazy, u kterých jste s překladem měli problém. Tím přípravu více zefektivníte, protože budete více času věnovat těm výrazům, jejichž zapamatování vám působí větší potíže.

Na závěr si proveďte písemný test, který najdete ve skriptech na konci každé lekce a v klíči si zkontrolujte, nakolik jste byli úspěšní. Při většinovém zvládnutí lekce postupte na lekci následující.

Nezapomeňte, že náš mozek funguje tak, že nepoužívané výrazy zatlačuje za krátkodobé do dlouhodobé paměti (pozapomínání) a v případě jejich úplného nepoužívání je vyřadí úplně (zapomínání). Proto je třeba se v pravidelných intervalech k již naučenému vrátit. Ideálně třeba jednou za měsíc věnujte nějaký čas opakování všeho, co jste se naučili za předcházející měsíc. Cesta k nejlepšímu zapamatování nicméně vede aktivním používáním přímo v praxi.